Memorijalna knjižnica iz ostavštine Vanje Radauša

vanja-radausMemorijalna knjižnica Ivana Vanje Radauša, akademskog kipara, slikara i pjesnika  te našeg zavičajnika obiteljski je dar njegove supruge Jelke Ribarić-Radauš i njegove tri kćerke. Image

Zbirka  zatvorenog tipa, u vlasništvu je Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci od 1998. godine. Sadrži 7 500 svezaka od kojih posebnu vrijednost imaju stare i rijetke knjige (tiskane do 1850.godine) te knjige iz zavičajne književnosti.

U Zbirci se mogu pronaći: knjige iz svih područja znanosti, periodika, katalozi izložbi, arhivska građa na mnogim svjetskim jezicima, što govori o širokom spektru interesa našega zavičajnika, a posebno se  ističu pojedini raritetni primjerci knjiga: izdanja Reljkovićeva Satira iz 1779. ,1857.  i 1871. godine, Kuchnik Stipana Josipa Relkovića iz 1796., rana izdanja Ilije Okrugića, Kosora i Kozarca. Vrijedno je spomenuti i više od 30 izdanja Ilijade i Odiseje na raznim europskim jezicima.