Autor kritički propituje uporabu pametnih telefona. Uz pozitivne osobine koje uporaba pametnih telefona donosi, autor postavlja pitanja negativnog utjecaja istih. Šef Applea preporučuje da se pametni telefoni ne bi trebali koristiti u školama, francuski ih je predsjednik tamo potpuno zabranio, a Južna Koreja već godinama ima zakone koji štite mlade od najgorih posljedica upotrebe mobitela.
Stoga donosimo izvadak iz recenzije prof.dr.sc. Anite Peti-Stantić:
“Kako je posljednjih godina stečeno mnogo novih znanja, pri čemu nova otkrića ukazuju na opseg štete koju pametni telefoni mogu nanijeti, od porasta kratkovidnosti, do povećanja anksioznosti i samoubojstava mladih, a onda i utjecaja na izbore širom svijeta, jasno je da je riječ o ozbiljnim pojavama koje se više ne mogu i ne smiju trivijalizirati.”
Iz recenzije prof. dr.sc. Gorana Šimića:
“Nijedan autor kao Spitzer dosad nije tako glasno i jasno, istovremeno i znanstveno utemeljeno, progovorio o sveprožimajućim negativnim utjecajima pametnih telefona: zdravstvenim (ovisničko ponašanje, kratkovidnost, anksioznosti, depresivnosti, pretilost, povećano rizično ponašanje u prometu, povećano rizično spolno ponašanje, poremećaji spavanja itd.), obrazovnim (izravno narušavanje sposobnosti razmišljanja i posljedično smanjenje kvocijenta inteligencije i drugi) i društvenim ( narušavanje povjerenja, problemi identiteta, problemi demokratskog uređenja).
Navedeni problemi, naravno najviše utječu na djecu (što je dijete mlađe to su problemi veći), koju Spitzer naziva “ja naraštaj”. Radi se o socijalnom fenomenu gdje se stil života prema kojem je čovjek sam sebi dovoljan širi poput zarazne bolesti (“zaraza ponašanjem, mislima i osjećajima”).