Povratak <
Radionica Hodanje uz prugu zamišljena je kao kreativna igra pisanja i čitanja, otkrivanja vlastitih mogućnosti da se (jednostavnošću) dođe do onoga što se nerijetko upravo u procesu učenja (edukacije) izgubi: spontanost, osjećaj za govor svakodnevnoga, pisanje kao prepoznavanje prostora intimnog (pjesničkog, proznog) dnevnika, kao prepoznavanje važnosti vlastite uloge u pjesmi, priči, kao mjestu na kojem smo odrastali, učili, pjevali, tražili, istraživali, otkrivali… Otkrivali preko jezika veliki i nama nepoznati svijet.
Radionica bi u temeljnom smislu trebala biti otkrivanje mjesta i načina čitanja, ali i pisanja poezije, proze: kako ih čitati suvremenu poeziju, prozu kao jezik svakodnevnog i uzvišenog, drukčijeg – ali ne zbog toga manje važnoga, značajnoga u odnosu na druge književne (umjetničke) prakse. Izbor autora i njihovih tekstova nije rađen antologijski, ili još manje da bi, približavajući se izabranim i sabranim pjesama, pričama i pjesnicima, prozaistima bio ulaznica za vječnost. Naprotiv, želi se sačuvati “zona živoga”, nepredvidivi prostor poezije, proze (jezika) koji preživljava vrijeme između nade i trošenja.
Vjerujemo da je niz dobrih i različitih prilika za sadašnje čitanje i pisanje poezije, proze – upravo zato što nas različite prakse nagovaraju na sve drugo, na sve izvan našega disanja i naših misli, izvan mašte i našega tijela. Pravac i traženje pjesme, priče, sasvim sigurno, na drugoj je strani od znakova koji upućuje na izloge i diskonte za potrošače, na banalnost i razmjenu u, nerijetko jeftinoj, svakodnevici.
Međutim, poteškoća jest da pjesništvo, proza usprkos upućenosti na traženje i uspostavu vlastitog (pojedinačnog) glasa, žive u svojoj posebnosti, jedinstvenosti i od glasova koji ga okružuju, s kojima dijeli zajednički zrak, osjećaj ljepote i prolaznosti vlastitog života. Zaustavimo se na ovom mjestu, jer upravo na tom mjestu počinje hodanje uz prugu.
Radionicu će voditi profesor Miroslav Mićanović, književnik koji živi i radi u Zagrebu. Rođen je 1960. godine u Brčkom. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavljuje poeziju, prozu i kritike na radiju, u dnevnim novinama i časopisima. Tekstovi su mu nagrađivani i uvrštavani u različite antologije, izbore, preglede i prevođeni na druge jezike. Sastavio s B. Čegecom pregled hrvatskoga pjesništva osamdesetih i devedesetih “Strast razlike, tamni zvuk praznine” (Quorum, 1995). Autor antologije suvremenoga hrvatskog pjesništva Utjeha kaosa (2006), prevedene na engleski i mađarski jezik. Sudionik je hrvatskih i europskih književnih festivala, voditelj radionica poezije i kratke priče. Dugogodišnji je urednik časopisa Quorum i biblioteka u Nakladi MD. Radi u Agenciji za odgoj i obrazovanje.