Povratak <
BOOKtiga 2014.
BOOKtiga je ove godine svojim programom pozornost posvetila različitim sadržajima, a okosnica Festivala s čitateljem u središtu urodila je plodom jer su sva događanja bila izuzetno dobro posjećena, uz izvrsnu komunikaciju između gostiju književnika i publike., što potvrđuje smisao i važnost ove manifestacije.
Višegodišnja suradnja s brojnim domaćim i inizemnim antikvarijatima veliko je bogatstvo koje je knjižnici podario ovaj Festival, a njihovo sudjelovanje iz godine u godinu obogađuje program i ponudu BOOKtige.
Gradska knjižnica Poreč za svoje je čitatelje, u suradnji sa zagrebačkim antikvarijatom Nova stvarnost, pripremila izložbu „Šegrt Hlapić Josefa Lade“ koja je oduševila školarce Poreča te ih potakla da se prisjete omiljene lektire.
Festival je otvoren u okviru nacionalne manifestacije Noć knjige, u srijedu 23. travnja u Gradskoj knjižnici Poreč u 19 sati svečanom dodjelom Nagrade BOOKtiga ovogodišnjoj načitanijoj književnici u istarskim narodnim knjižnicama, Slavenki Drakulić, koja s pravom nosi titulu jedne od najprevođenijih hrvatskih spisateljica. Tjedan Festivala je, uz cjelodnevnu prodaju pročitanih knjiga, nastavljen nizom književnih susreta i radionica. U odgojno-obrazovnom projektu djeca su uživala u kreativnoj radionici “Knjiga uspomena” koju je vodila volonterka Gradske knjižnice Poreč, Sabina Damiani te su naučila kako se može izraditi knjiga od različitih materijala tehnikom uvezivanja u koju se potom mogu upisivati uspomene, dnevnički zapisi ili se može izraditi album fotografija. U okviru radionica “Petkom u pet” djeca različite dobi izrađivala su slikovnicu – dar gradu Poreču povodom skorašnjeg Dana grada koji se obilježava 30. travnja. Pod stručnim vodstvom knjižničarke napravljena je malena slikovnica s motivima grada Poreča.
Približavajući knjigu i čitanje svakom namjernom i nenamjernom prolazniku, sedma po redu BOOKtiga dovela je u Poreč i i druge goste književnike koji su uveličali ovu manifestaciju, a to su: alpinist Stipe Božić, književnik Mate Mara te slovenski autor Goran Vojnović. Svi oni svojim su književnim susretima oduševili svoju publiku te svakome posjetitelju pružili priliku da svojim pitanjima što dublje uđu u svijet njihovih književnih djela.
Prikupljena sredstva na sajmu rabljenih knjiga utrošena su na realizaciju inicijative „Moja knjižnica: slikovnica veća od priče“ koja je obuhvaćala tiskanje i besplatan primjerak dvojezične slikovnice u nakladi Gradske knjižnice Poreč za svako novorođeno dijete na području Poreštine. U studenom 2014. godine promovirana je slikovnica „Slovko Maraforko“ za koju su crteže oslikala djeca polaznici radionica „Petkom u pet“, a tekst su napisale knjižničarke Gradske knjižnice Poreč.
BOOKtiga 2013.
Šesta BOOKtiga je svojim programom pozornost posvetila različitim sadržajima te su sva događanja bila izuzetno dobro posjećena što potvrđuje značaj ove manifestacije, ne samo za Gradsku knjižnicu Poreč, već i za razvoj kulturnog turizma našega grada. Knjigama na engleskom, njemačkom, danskom, talijanskom i slovenskom jeziku, BOOKtiga je i ove godine učinila još jedan korak prema turistima koji su u vrijeme tog neobičnog festivala boravili u Poreču.
Izbor naslova dodatno je bio obogaćen ponudom pročitanih knjiga gostujućih antikvarijata: Antikvarijat Mali Neboder Rijeka, Antikvariat in galerija tiskov Glavan iz Ljubljane te Nova stvarnost iz Zagreba.
Festival je otvoren u okviru nacionalne manifestacije Noć knjige, u utorak 23. travnja vrijednom izložbom Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb „Portreti umjetnika“ Toše Dabca u Palači Zuccato. Zajedno smo svjedočili ugodnoj pjesničko-glazbenoj večeri s Arsenom Dedićem koji nas je proveo kroz antologijski presjek svojih pjesama. Noć knjige potom je zaokružena koncertom novoosnovanog amaterskog jazz orkestra Big Band Poreč.
Tjedan festivala je, uz cjelodnevnu prodaju pročitanih knjiga, nastavljen nizom književnih susreta i radionica. U odgojno-obrazovnom projektu djeca su se imala priliku upoznati s razvojem knjige od prvih pisama do srednjeg vijeka, a radionice je vodila Vesna Milanović, knjižničarka OŠ Poreč. Veliku pozornost privukla je folklorna radionica „Opsa-sa!“ pod vodstvom Tatjane Tišma koja je plesu i pjesmi poučila brojne građane. Promocija ekološko – edukativne slikovnice „Adrianin plavi svijet“ Mladena Kušeca okupila je brojnu djecu vrtićke i osnovnoškolske dobi, a jednako tako bilo je i na susretu s književnicom Željkom Horvat-Vukelja koja je svojim toplim nastupom oduševila najmlađe stanovnike našega grada.
Približavajući knjigu i čitanje svakom namjernom i nenamjernom prolazniku, šesta po redu BOOKtiga dovela je u Poreč i druge drage goste koji su uveličali ovu manifestaciju, a to su: Ante Tomić, Julijana Matanović i Zoran Ferić. Svi oni svojim su književnim susretima oduševili svoju vjernu publiku te svakome posjetitelju pružili priliku da otkrije jedan drugačiji pogled na svoja omiljena djela.
Ove je godine po četvrti put uručena Nagrada BOOKtiga najčitanijem autoru u gradskim knjižnicama Istarske županije u protekloj godini Anti Tomiću za roman Čudo u Poskokovoj Dragi. Tomić je nagrađen i sedmodnevnim boravkom u „Kući za pisce – Hiži od besid“ u Pazinu.
BOOKtiga 2012.
Slaveći kulturu knjige i čitanja, peta je po redu BOOKtiga kroz radionice, predavanja i javna čitanja postala pozornicom ženskih senzibiliteta i literarnih dostignuća. Održani su brojni susreti s hrvatskim majstoricama pisane riječi koje nude osebujni pogled na književno stvaralaštvo i zbilju što nas okružuje. Kako je festival te godine ženskog roda, tako je i Nagrada BOOKtiga otišla u ruke najčitanijoj domaćoj autorici među korisnicima Gradske knjižnice Poreč – Mirjani Krizmanić.
Kao uvod u BOOKtigu priredili smo mali knjižni sajam BOOKtižin, u kojem su se, također na Maraforu, od 7. do 10. svibnja mogle darivati i kupovati pročitane knjige. Sav prihod od prodaje namijenjen je kupnji računalne opreme za buduću knjižničnu stanicu u Červar-Portu. Osnivanjem knjižnične stanice u tom prigradskom naselju Gradska knjižnica Poreč čini novi iskorak prema korisnicima, donoseći knjige još većem broju potencijalnih čitatelja.
Poziv za sudjelovanje na BOOKtigi, kroz sve četiri godine, redom prihvaćaju vodeći antikvarijati iz Rijeke, Osijeka, Zagreba, Kopra i Ljubljane, koji tijekom festivala nude na prodaju antikvarne knjige i javnosti otkrivaju svoje najstarije publikacije.
U trodnevnom održavanju BOOKtige predstavljena su otvorena izlaganja u više tematskih cjelina na relaciji starog i novog – od kulture čitanja, pismenosti, zaštite građe, primjene praktičnih znanja u radionicama, predstavljanje najnovije tehnologije i mogućnosti uvođenja novih usluga u poslovanje suvremene knjižnice. Fokus na knjigu i čitanje dan je kroz raznovrstan program u kojem se nastojilo zadovoljiti najrazličitije čitateljske afinitete.
BOOKtiga 2011.
Godine 2011. festival je, uz pročitane knjige, u svoj koncept uvrstio i proigrane igračke, te je u svom četvrtom izdanju okupio znatan dio sadržaja vezanih uz najmlađu populaciju. Pod njegovim je okriljem dodijeljena Nagrada BOOKtiga piscu Hrvoju Hitrecu, autoru romana „Smogovci“, kao domaćem autoru najčitanije knjige za djecu i mlade u porečkoj knjižnici u razdoblju od 1. travnja 2010. do 30. travnja 2011. godine. Dobitnik je nagrađen skulpturom BOOKtige te sedmodnevnim boravkom u „Kući za pisce – Hiži od besid“ u Pazinu.
Festival je na nekoliko razina propitivao dječju igru i igračke, pa je tako predstavljena intrigantna „Izložba drugačijih igračaka“, neobičan pothvat austrijskog etnologa i istraživača prof. dr. sc. Fritza Truppa. Riječ je o neobičnim igračkama prikupljenim u zemljama Trećega svijeta. Nastale u uvjetima oskudice, rađene su od otpadnih materijala i sirovina nađenih u prirodi. Izložene igračke svjedoče o univerzalnoj dječjoj mašti i kreativnosti.
Humanitarnoj akciji „Knjigom do zdravlja“ pridružile su se i ostale narodne knjižnice Istarske županije: Gradska knjižnica Rovinj i Pula darovale su svoje knjige za prodaju na BOOKtižinu, Gradska knjižnica Pazin sudjelovala je programu „Open Stage“, u Gradskoj knjižnici Umag razmijenilo se više od 200 primjeraka knjiga, dok su gradske knjižnice u Labinu i Novigradu za vrijeme BOOKtige prodavale svoje pročitane knjige. Pod okriljem ove dobrotvorne akcije na BOOKtigi je od četvrtka do subote prodano više od 1.300 pročitanih knjiga i rabljenih igračaka u iznosu od 8. 854,05 kuna, u Gradskoj knjižnici Labin prikupljeno je 1.700,00 kuna, a u novigradskoj knjižnici 500,00 kuna. Svi su prihodi uplaćeni na račun Doma za djecu i mlađe punoljetne osobe u Puli.
BOOKtiga 2010.
Specifičnost treće po redu BOOKtige je prvo programsko ujedinjenje svih gradskih knjižnica u jednoj zajedničkoj manifestaciji usmjerenoj ka zajedničkom cilju. Osnovna misao vodilja BOOKtige 2010. je da na jedinstven i originalan način pruži svim posjetiteljima mogućnost uživanja u sadržajima vezanim uz knjigu i čitanje, kojima se nastoji obogatiti kulturni život građana. Nagrada BOOKtiga dodijeljena je književniku Igoru Mandiću za djelo „U zadnji čas“.
Pored edukativnih sadržaja BOOKtiga tradicionalno provodi humanitarnu akciju „Knjigom do zdravlja“, a 2010. godine, s obzirom na to da je sama organizacija manifestacije na županijskoj razini, odlučili smo da se sva prikupljena novčana sredstva u pulskoj, rovinjskoj, porečkoj, labinskoj, novigradskoj, umaškoj, bujskoj, pazinskoj i buzetskoj gradskoj knjižnici, usmjere Općoj bolnici Pula, odjelu za perinatologiju, odsjeku babinjače, za kupnju potrebnih medicinskih pomagala za najmlađe korisnike narodnih knjižnica Istarske županije. Prikupljanjem sredstava za Odsjek babinjača naglasili smo važnost osiguravanja odgovarajućih knjižničnih usluga za najmlađu djecu i njihove roditelje što je u skladu s odredbama iz Smjernica za knjižnične usluge za bebe i djecu do tri godine (usvojene u Hrvatskoj 2008. godine) u kojima se pozornost usmjerava na ovu populaciju zbog njezinih specifičnih korisničkih potreba.
Ovom akcijom ukazujemo na značaj književnosti za djecu i kulture čitanja kod djece te potrebu djelovanja i poticanja čitanja od djetetova rođenja u cilju razvoja rane pismenosti koja uključuje roditelje.
BOOKtiga 2009.
U trodnevnom održavanju BOOKtige predstavljena su mnogobrojna zanimljiva popularno – znanstvena predavanja vezana uz kulturnu baštinu, knjigu, knjižničarstvo, knjižarstvo i održane su radionice za sve ukuse i uzraste.
Osim poznatih antikvarijata u programu su sudjelovali i svi kreativci: amateri, profesionalci, udruge, osobe svih dobnih skupina i afiniteta čije se umjetničko izražavanje moglo prikazati na otvorenom prostoru, a odabrani su na natječaju „Booktiga open stage“. BOOKtigu open stage otvorio je poznati književnik Mladen Kušec. Na festivalu se mogao razgledati i suvremeni bibliobus s fondom od 5000 svezaka, a održana je i aukcija knjiga i umjetnina u Istarskoj Sabornici.
Prodajom knjiga ostvarena je podrška u stvaranju mreže solidarnosti u prikupljanju sredstava za Crveni križ pod nazivom „Knjigom do zdravlja“. Festival ima definiran razvojni put prema poticanju podrške za osobe s posebnim potrebama, obrazovnih sadržaja o kulturi čitanja i zavičajnosti te otkrivanja mogućnosti za posjetitelje da sudjeluju u stvaranju sadržaja i poticanju dijaloga.
BOOKtiga 2008.
BOOKtiga, prvi međunarodni festival pročitanih knjiga, održao se u Poreču, od petka, 4. do nedjelje 6. travnja 2008. godine od 14.00 do 19.00 sati. Gradska knjižnica Poreč pod pokroviteljstvom Istarske županije i Grada Poreča i pod supokroviteljstvom Turističke zajednice Grada Poreča organizirala je Festival novu manifestaciju, novi oblik popularizacije knjige i čitanja.
Na festivalu su sudjelovali vodeći antikvarijati iz Rijeke, Zagreba, Kopra i Ljubljane, kao i vodeći stručnjaci bibliotekarske struke, prof. dr. sc. Aleksandra Horvat, predstojnica katedre Filozofskog fakulteta iz Zagreba i Dunja Seiter-Šverko, načelnica odjela za digitalizaciju AKM građe Ministarstva kulture.
Kroz službeno ime manifestacije – BOOKtiga proteže se priča o interakciji građana istodobno se referirajući na konkretan proizvod, reviju za male oglase Butigu. Ta interakcija je na relaciji ustanove u kulturi i posjetitelja. Uz prodaju, razmjenu i darovanje pročitanih knjiga, BOOKtiga festival u suradnji s posjetiteljima, u sva tri dana Festivala organizira potragu za najstarijim knjigama.
BOOKtiga je i humanitarnog karaktera – ponudili smo mogućnost poticanja i stvaranja solidarnosti građana u prikupljanju sredstva za djecu s posebnim potrebama Poreštine u suradnji sa Zdravim gradom Poreč pod nazivom “Knjigom do zdravlja”.
Tijekom prve godine održavanja festivala, svi su posjetitelji bili u prilici uživati u glazbenim nastupima. Neki od sudionika u dosadašnjem programu bili su Kraljevi ulice, hrvatski predstavnici na Eurosongu 2008., ulični svirači, zagorski bluzeri pod paskom frontmena Tomislava Golubana i dr.